Lärdomar från den stora klimatdemonstrationen

Människan kan och vill göra gott. Kärlek och empati är våra superkrafter.

I söndags fick vi ett smakprov på detta, på människors övertygelse och vilja att hjälpa varandra.

Jag tyckte det kändes smått magiskt att få vara med i den stora klimatdemonstrationen; engagemanget, energin, glädjen och gemenskapen, att mötas och bidra.

Jag ägnade lördagen och början av söndagen åt att först hitta, och sedan sprida, en gemensam hashtag för demonstrationen.

Det var ett tag sedan hashtaggar användes aktivt, och de kommersiella plattformarna har minskat deras nytta. Men som rubrik för ett distribuerat fenomen, till exempel en demonstration med 280 organisationer och tusentals människor från landets alla delar, har hashtaggen en roll att spela.

En hashtag ger

  • deltagarna något att kroka fast videor, foton och inlägg i som andra kan hitta, dela och ha glädje av,
  • journalister ett sätt att följa de små berättelser som utspelar sig, inte bara affischnamnen, och en kanal att ställa frågor i
  • verktyg och plattformar en teknik som samlar människors handlingar på ett praktiskt sätt

Det var intressant att följa användningen, både av hashtaggen och allt som folk la ut.

Men vi kan bättre!

Till kommande demonstrationer och aktioner har klimatrörelsen en del att lära, framförallt vad vi använder nätet till och hur vi samarbetar.

Berätta om det som händer

Varför överlåter vi åt andra att berätta om och beskriva det som vi skapar och engagerar oss i? Jag såg många kommentarer om medias ovilja att publicera något om demonstrationen. Så kommer det alltid kännas. Det vi har kontroll över är det vi själva publicerar.

Vi kan berätta vår egen berättelse, att vi bryr oss om varandra och tar ansvar för det. Vi kan förmedla en enorm palett av händelser och människor, allt det som gör klimatet viktigt för oss och alla drömmar, allt hopp och all förtvivlan vi upplever.

När vi visar vanliga människors engagemang kan fler se sig själva som en del av rörelsen och börja agera.

Tolka före, under och efter

Vi kan berätta och beskriva en demonstration i förväg,

  • ge den ett namn,
  • fylla den med mening och syfte,
  • prebunka och förebygga all desinformation.

En bra hashtag som finns med i allt material, i synnerhet pressmeddelanden, styr journalister i den riktning vi vill.

Medan demonstrationen pågår kan vi filma och lägga ut det som sker, beskriva med kreativa, udda, anmärkningsvärda ord, besvara journalisternas frågor och kommentarer och aktivt bidra till samtalet om demonstrationen.

När alla gått hem kan vi berätta igen om vad som hände, vad det betyder och varför. Genom att upprepa vår berättelse ökar vi chansen att det är den allmänheten uppfattar och media rapporterar.

Använd verktyg och plattformar som vi har kontroll över. Det går bra att berätta med foton på Instagram men hellre på Bluesky, Mastodon och Pixelfed som är verktyg vi kan påverka.

Internet finns här, fritt att använda, och att ignorera det är att lämna vårt näst viktigaste verktyg (efter människorna) hemma.


Källa: rikardlinde.se (av Rikard Linde)

Den stora klimatdemonstrationen


Källa: rikardlinde.se (av Rikard Linde)

Ditt informationsintag är vanvettigt

Jag har studerat mig själv 😬 och dragit några slutsatser.

Under lång tid har jag fyllt mig själv med informationsflöden (sociala + vanliga medier). Mängden information har varit fullkomligt vanvettig.

Tyvärr skiljer jag mig inte från mängden. Vi lever alla så här, Tiktok, YouTube, Bluesky, Twitter, Insta, Fb, DN, SR, SVT och så vidare.

Problem

Det spelar inte så stor roll vad vi tar in. Eller jo, Trump och sd förvärrar saken och givetvis Fascintern Media.

Men de stora problemen är två

  1. mängden information
  2. nästan allt är emotionellt

Detox

Så jag har begränsat mitt informationsintag.

Den första tiden kändes dyster, en tydlig detox, livet blev grått, meningslöst. Som när kärlek tar slut.

Efter en tid började hjärnan fungera igen. Jag kunde tänka mer fokuserat och se med lite klarare blick.

Uppvaknande

Och det jag såg var: människor är beroende av information.

Vi kollar våra iPhones dygnet runt, kan inte hålla oss, det första vi kollar när vi vaknar, det sista vi tar in på kvällen.

Våra huvuden är upptagna med varsin mental värld. Och det påverkar allt, inte minst samhällsaktivitet och engagemang.

Vi tappar energi och tankeförmåga.

Vägen framåt

Vi behöver ta hand om oss själva för att kunna ta hand om varandra.

  • begränsa vårt informationsintag
  • fokusera vårt informationsintag
  • meditation och yoga
  • fysisk rörelse
  • skogspromenader tillsammans med andra
  • annat som människor mår bra av

och därefter…

Organisera oss med målet att alla använder verktyg som stärker och skyddar tänkande och samarbete.

Fortsättning följer…

Tips

Jag vet, du är rädd att läsa dessa, just därför ska du göra det.

Ursprungligen formulerat en sen kväll på internet.

Bildkälla: Matt_Quinn


Källa: rikardlinde.se (av Rikard Linde)

Skötsel av solpaneler

Kontrollera att inga synliga skador finns på solpanelerna (exempelvis sprickor eller kraftiga färgförändringar).

Var uppmärksam på skador efter vintern (snölaster och eventuell skottning).

Är alla synliga kablar hela? Var uppmärksam på skav, sprickor eller skador efter gnagare/fåglar.

Om…

  • ett träd fallit på panelerna behöver du agera.
  • du inte får någon elektricitet (se din digitala kontrollpanel) kan du kolla kopplingarna som kan ha lossnat.
  • panelerna är smutsiga kan du rengöra dem.

Lagkrav

Det finns inga lagkrav på besiktning av solpaneler.

Källor


Källa: samio.se (av rikard)

Krävs bygglov för att sätta upp solpaneler

Reglerna för bygglov för solpaneler bestäms av kommunen du bor i. Stockholms stad har en praktisk guide för bygglov för solenergi. I guiden framgår att du behöver bygglov om

  • solenergianläggningen avviker från byggnadens form
  • ditt hus har kulturhistoriskt värde
  • ditt hus är finns i en kulturhistoriskt värdefull miljö
  • detaljplanen eller områdesbestämmelser kräver utökad lovplikt
  • ditt hus ligger i eller i anslutning till område för riksintresse för totalförsvaret

Du behöver inte bygglov men ska anmäla anläggningen om

  • solpanelerna berör byggnadens bärande konstruktion
  • solpanelerna väsentligt påverkar brandskyddet i byggnaden

Om du tänker integrera solenergianläggningen i huset, till exempel på balkongen, behöver du bygglov om anläggningen ändrar byggnadens eller områdets karaktär väsentligt.

Så en tumregel för bygglov är att kolla hur mycket ditt hus eller mark förändras av solpanelerna.

Demokratins moraliska grund

Demokrati utgår ifrån det enkla faktum att människor bryr sig om varandra.

Det är demokratins moraliska grund. Och eftersom vi bryr oss om varandra vill vi agera för varandras bästa. Faktiskt, både för vårt eget och varandras bästa, vi bryr oss såklart också om oss själva.

Demokratin är en följd av att vi människor vill ordna livet så bra som möjligt för alla. Vi mår inte bra när andra far illa. Vi vill skydda och stärka varandra.

Exakt hur är vi inte ense om. Men den moraliska grunden är gemensam.

Vi bryr oss om och tar ansvar, både för oss själva och för varandra.

Bildkälla: Wikimedia Commons


Källa: rikardlinde.se (av Rikard Linde)

People caring for each other

A lot of people care. And want to act on that care. I’d say a majority of the people in the world cares and wants to take responsibility, for themselves and each other.

I think caring is the basis for society. If we don’t care we have no reason to build anything for anyone except ourselves. Not a society.

But we/they don’t know how. Tools and processes that used to work don’t anymore. Or maybe they do but we don’t understand if and how.

Tools for cognition

So we need tools and processes that we understand and can shape to our needs. The most urgent component is an information infrastructure. Right now we’re using communication tools that confuse which won’t result in a society.

The technologies we use shape our thoughts. And remember, language is a technology. So it’s not just the wysiwyg and the markup, it’s also what we publish. Thinking, feeling, information, data, structure, form and functionality are all part of the same infosphere. It’s a network. Like our brains.

Crucially, it can all be part of an infrastructure if we construct it with that purpose in mind. The infrastructure should empower and protect human cognition.

Blogs with rss is a good starting point. Simple technologies that allow us to understand what is going on. Probably some wikis as knowledge repositories. Tutorials. Maybe the Fediverse but not sure if the current tools empower us.

News does not help in it’s current shape. I check Wikipedia’s Current Events Portal once a week. It doesn’t try to grab your attention, no hooks. It’s not a feed in the social/news media sense, pretty static in comparison which helps. But I’m not sure why I’m reading news so I guess I need to sort that out.

Free information

Infrastructure is shared. Information infrastructure should be licensed for sharing. I think CC BY SA is the right license. That lets us build a commons, an infrastructure, that won’t go away and that can grow dynamically.


Källa: samio.se (av rikard)

Vad är Watt Peak?

Watt Peak (Wp) är en enhet som används för att mäta prestandan hos solceller.

En solcells Watt Peak är den största mängden elektricitet den kan producera ett givet ögonblick. Det är en teoretisk maxnivå.

För att jämföra solceller finns en internationell standard (STC – Standard Test Conditions).

  • Ljusintensitet: 1000 watt per kvadratmeter (motsvarar solljus en klar solig dag vid middagstid)
  • Celltemperatur: 25 grader celsius
  • Ljusspektrum: AM 1.5 (ett standardiserat solspektrum)

En solpanel med 400 Watt Peak kommer att leverera 400 watt under dessa perfekta förhållanden.

Varför används Watt Peak?

Jämförelse

Enheten gör det möjligt att jämföra effektiviteten och prestandan hos olika solceller från olika tillverkare.

Dimensionering

Med antal Watt Peak och lokal solinstrålning kan installatörer beräkna ett systems årliga elproduktion.

Planering

Kunskap om solcellers prestanda hjälper till att dimensionera växelriktare, kablar och elsystem som ska hantera den maximala effekten.

Hur görs elektricitet av solljus

Solceller skapar elektricitet när de träffas av solljus. Hur?

  1. Det finns elektroner i en solcell.
  2. När solljus träffar solcellen rör elektronerna på sig.
  3. En sladd leder elektronerna vidare.

Källor


Källa: samio.se (av rikard)

Vad ger 10 solpaneler på en äng i Stockholm

Hur mycket elektricitet får jag från tio solpaneler på en äng i Stockholm och hur mycket kostar dom?

En Trina Solar- panel i Stockholm

Trina Vertex S+ N-Type Dual Glass 445W är en helsvart solpanel med 445 watts effekt. Den säljs bland annat av Solproffset i Stockholmsförorten Tullinge. Deras pris för denna solpanel är 1300 kronor.

AI- verktyget Deepseek uppskattar att denna solpanel producerar runt fyrahundratusen wattimmar elektricitet per år om den placeras i Stockholmsområdet.

För Stockholmsområdet är ett realistiskt och vanligt värde mellan 850 och 950 kWh per installerad kWp per år för en optimal installation.

Deepseek

Förutsättningen är att panelen riktas rakt söderut med mellan 30 och 40 graders lutning.

Månatlig elproduktion från solpanel i Stockholm

Elproduktionen över året varierar en hel del i Stockholm, inte så överraskande med tanke på skillnaden på dagarnas längd. Så här ser ungefärlig produktion ut under ett år med den fina 445 watts panelen.

Produktion (wattimmar)
Januari5 000
Februari12 000
Mars35 000
April48 000
Maj60 000
Juni70 000
Juli65 000
Augusti48 000
September35 000
Oktober16 000
November5 000
December3 000
Totalt402 000

Med tio solpaneler producerar du runt 4 miljoner wattimmar på ett år. Genomsnittlig elförbrukning för en villa är mellan 5 och 7 miljoner wattimmar per år.

Tio solpaneler, som kostar 13 000 kronor att köpa, skulle kunna täcka en stor del av hushållets elbehov.

Med solenergi ökar oberoendet från skenande elpriser. Operatörernas grepp om din elektricitet och värme försvagas. Du kan leva ett friare liv 😀

Bildkälla: agrivoltaik i Tyskland


Källa: samio.se (av rikard)

Är det här som 4chan och andra anarkistsajter?

Nja, det handlar om att forma idéer, inte så mycket sex, drugs and rock’n roll. Givetvis kan du skriva kuken och lägga ut på fria webben och kanske bygger någon vidare på det. Men sannolikt filtreras inlägget bort och glöms för all framtid. Vilket också är okej.

Men jag vill bidra till ett samhälle, inte rasera det, så förhoppningen är… mer som Lego än Sex Pistols.

Bildkälla: Wikipedia

Varför gör jag det här?

Jag har inte längre några konton på Facebook eller Twitter, försöker hålla mig borta från Instagram och har också slutat med nyhetsmedier, till och med public service. Varför? De sänker mig. De tar upp så oändligt mycket irrelevant, emotionell dynga.

Säg mig Sveriges Radio, vad har jag för glädje av att läsa om två personer som fällts för grov stöld? Enligt Brottsförebyggande rådet BRÅ anmäldes trehundrafyrtioåttatusen brott inom kategorin “stöld- och tillgreppsbrott” förra året, alltså nästan tusen om dan. Och jag ska ägna min tid, energi och mitt fokus åt ett par personer som fällts för ett antal stölder???? Vafan. Hur hjälper detta mig? Blir min egen vardag smartare, mer kapabel på något sätt? Utvecklas samhället? Stärks demokratin? Nej. Men det är inte bara SR. Alla medier rapporterar om samma skit varje dag. Alla!

De har en sak gemensamt, de sociala- och nyhetsmedierna, de publicerar flöden som jag inte har kontroll över.

Ett Tiktokflöde är som att du ställer dig framför en reklamtavla och kollar på annonser. Du väljer när tavlan ska byta annons men varenda inlägg är en annons, även de som din kompis skrivit. Tiktok/Facebook/ YouTube med flera, väljer vad du tittar på och vad som dyker upp nästa gång du skrollar. De styr dina tankar och ännu mer dina känslor. Du väljer att stå framför en reklamtavla, hela dagarna. Om du vaknar en morgon med ett leende men ställer dig framför reklamtavlan kan du vara säker på att du mår värdelöst innan du ens hunnit till lunch.

Flöden är livsfarliga och fungerar bara när du har full kontroll över dem, när du kan

  • filtrera och
  • sortera dem utan begränsning.

Då kan de å andra sidan vara magiska.

Så om du vill må bättre -> lägg ner och sluta med alla flöden du inte kan styra och ägna dig åt de du kan forma.

Fria webben har precis startat men kan vara till glädje för dig redan nu. Till exempel, om du gillar en kategori, säg mossor, så kommer du alltid kunna följa mossflödet. Även om den här sajten försvinner kommer mossflödet, och all information om mossor, finnas tillgängliga.

På fria webben har du makten över informationen, du och alla andra.

Jag startar det här för att tillgången till information i världen borde vara mer jämlik. När alla har tillgång till samma information kan vi tänka klart, kommunicera med varandra och ta ansvar, för oss själva och för varandra.

Bildkälla: Shibuya

Colombia minskar avskogningen med en tredjedel

Vad händer

Colombia rapporterar 33 procent minskning av avskogningen under årets första kvartal jämfört med 2024. Minskningen är särskilt tydlig i Amazonas nationalparker, där den uppges ha sjunkit med 54 procent.

Kontext

Colombias miljöminister Lena Estrada Añokazi framhöll på en presskonferens att nationella insatser mot miljöbrott och fördjupat samarbete med lokalsamhällen har burit frukt.

  • Avskogningen föll från 40 219 hektar till 27 000 hektar under första kvartalet.
  • 13 av 18 identifierade avskogshotspots ligger i Amazonas, där nationalparkerna Tinigua, Chiribiquete och La Macarena visat särskilt goda resultat.
  • De största minskningarna skedde i Meta, Caquetá och Guaviare, medan Putumayo visade en liten ökning.

Miljödepartementets insatser bygger på ett integrerat planarbete som kombinerar rättsliga åtgärder, militär närvaro och lokala överenskommelser.

Samtidigt varnar en rapport från statliga inspektören för att trycket på skyddade områden fortsatt är starkt. Illegal kokaodling och gruvbrytning tränger längre in i nationalparkerna. Mellan oktober 2024 och mars 2025 försvann nästan 88 900 hektar skog, enligt denna oberoende granskning.

Framöver planeras regionala möten med urfolk och lokala ledare, med start i Villavicencio, för att ytterligare förankra bevarandearbetet på lokal nivå.

Vad har det för betydelse

Colombias framgång i Amazonas visar att samordning mellan lokalsamhällen och statliga institutioner kan vända negativa trender. Minskad avskogning skyddar inte bara biologisk mångfald utan säkrar vattenförsörjning och klimatskydd för både människor och natur.

Källor


Källa: growsverige.se (av rikard)

Solenergi i Sverige april 2025

Solenergin i Sverige genererade 604 miljarder wattimmar (gigawatimmar) elektricitet i april 2025, en ökning med 62 procent från april 2024.

Solenergi i Sverige januari 2019 – april 2025

Jämförelse solenergi i Sverige april 2019- 2025

Jämförelse solenergi i Sverige 2024 och 2025

Elproduktion från solenergi i Sverige januari 2019 – april 2025 (gigawattimmar)

2025202420232022202120202019
Januari44413030774
Februari1728710156242014
Mars478243162196826027
April60437336522214710060
Maj76557926113511357
Juni64755727318012569
Juli60446128718911271
Augusti56130228515513067
September4353032001108249
Oktober237173114613725
November118513126166
December341413934
Totalt11264145309819681125805453
Källa: SCB/ Statens energimyndighet

Källor


Källa: growsverige.se (av rikard)

Verktyg jag använder

  • Epost: Riseup, Proton, Gmail
  • Anteckningar: The Brain, Proton Drive och Google Docs
  • Planering: Checkvist
  • Kalender: Proton Kalender
  • Kontakter: Proton Kontakter
  • RSS- klient: Feedbin
  • Foton: Google Photos
  • Webbläsare: Waterfox, Chrome, Safari
  • Chatt: Signal, WhatsApp
  • Bokmärken: Raindrop
  • Ordbehandling: Proton Drive
  • Kalkylblad: Google Sheets
  • Musik: Spotify, Sonos
  • Podcast: Pockets Casts
  • Lösenord: Bitwarden
  • Sociala medier: Mastodon, Bluesky
  • Sök: DuckDuckGo, Google
  • Läsning: Instapaper, Kindle
  • Väder: SMHI, YR

Källa: rikardlinde.se (av Rikard Linde)

Steg 2 – Agens

Känner du dig överväldigad? Är nyheterna för mycket? Blir du helt lamslagen av allt som händer?

Högerextrema autokrater försöker åstadkomma just det. När du känner förvirring, rädsla och frustration är du inte

  • fokuserad
  • klartänkt
  • aktiv

Allt som en demokrati mår bra av och som behövs för att du och samhället ska fungera försvinner när du låter omständigheter styra ditt informationsintag.

Det är dags för dig att ta kontroll över tankar och känslor.

De första stegen mot agens

Tre enkla åtgärder förändrar din tillvaro i grunden och skapar harmoni direkt.

  1. Ladda mobilen långt ifrån sovrummet
  2. Stäng av notiser på mobilen
  3. Meditera tio minuter

För att bygga upp ett starkare mer långsiktigt tänkande behövs större åtgärder men dessa tre startåtgärder tar dig snabbt till en bättre plats. Nyckeln är upprepning! Meditation ger resultat när du gör det om och om igen, behövs inte mer än tio minuter om dagen men du märker verklig skilllnad först när du gjort det i en vecka eller två. Upprepning!

Källor


Källa: samio.se (av rikard)

Hotet är inte män, det är patriarkat

Hotet är inte män, det är patriarkat.

Hotet är inte vita människor, det är vit överhöghet.

Hotet är inte heterosexuella, det är homofobi.

Ta det inte personligt; hjälp till att avveckla de förtryckande systemen.


Bildkälla: styrelse

Gör det du kan

Inte allt. Inte inget.

När livet känns överväldigande och världen kaotisk är det inte din uppgift att lösa allt, att hantera de största problemen.

Välj något du kan göra. Som du har förmåga och möjlighet att göra.

Det du kan göra är tillräckligt.


Bildkälla: glad kille och tjej

Begär demokratin

För att främja demokrati krävs en bred och inkluderande rörelse med fokus på transparens, ansvar och deltagande.

Utbilda och medvetandegör

Öka människors medvetenhet genom att sprida kunskap om demokratiska värderingar, maktfördelning, demokratins styrkor och riskerna med autokrati.

Stärk medborgardeltagandet

Uppmuntra folk att delta aktivt i politiska processer, att

  • rösta och arbeta som rösträknare
  • engagera sig i lokala frågor
  • aktivt delta i föreningsliv

Ju fler som är engagerade, desto friare blir demokratin och desto svårare blir det för autokratiska ledare att konsolidera makt.

Transparens och ansvar

Kräv öppenhet i politiska och ekonomiska processer. Genom att hålla makthavare och inflytelserika personer ansvariga kan man begränsa deras möjlighet att agera autokratiskt.

Stöd oberoende media

En fri och oberoende press är avgörande för att granska makten och sprida information. Stöd medier som arbetar för att hålla makthavare ansvariga, som undviker att bli kompis med makthavaren.

Bygg breda koalitioner

Samla människor från olika bakgrunder och politiska åsikter runt gemensamma demokratiska värderingar. En bred rörelse är svårare att ignorera eller underminera.

Använd teknologin för demokrati

Utnyttja sociala medier och digitala plattformar för att organisera, sprida information och mobilisera stöd. Teknik kan vara ett kraftfullt verktyg för demokratiska förändringar.

Främja rättvisa och jämlikhet

Arbeta för en mer rättvis samhällsstruktur där makten är mer jämnt fördelad. Autokratiska tendenser frodas ofta i samhällen med stora skillnader i makt och resurser.

Internationellt samarbete

Samarbeta med andra demokratiska rörelser och länder för att stödja demokrati globalt. Autokratiska ledare isoleras lättare när de står inför internationellt tryck.

– Vi måste tala om frihet och om framtid. Och vi behöver visa vad som gör människor fria, sådant som en fungerande välfärdsstat, och rättsstatens principer, gör människor fria, fria att göra vad de vill i livet. Folk gillar frihet, men det är ett begrepp som tagits över av högern, urholkats och i princip kommit att betyda att man kan vara arg, till exempel över vad som tagits ifrån en.

DN: Timothy Snyder: ”Trump och hans folk saknar utrikespolitisk strategi”

Källor

Inlärning eller utbildning

Ett samhälle som betonar skola fostrar passiva människor som inte tänker fritt och självständigt.

Kreativa, aktiva människor växer upp i ett samhälle som betonar lärande istället för utbildning.

A Pattern Language

Bildkälla: A Pattern Language

Bildkälla: båt, brygga och båthus